Booster (Nikotin)

Jak míchat liquidy + kalkulačka

 

Míchání e-liquidů doma má dva hlavní důvody:

 1. Cena – mícháním se můžete dostat až na desetinu běžné ceny liquidu.
 2. Chuť – při míchání si sami zvolíte, jak chcete mít výsledný liquid výrazný, nebo můžete míchat různě příchutě. Třeba káva s karamelem? Vanilkou? Jahoda s řízkem? Vše je možné.

Jak začít?

Projděte si eshop svého oblíbeného prodejce a hledejte kategorie „Báze“ a „Příchutě“.

Jakou bázi?

Pokud chcete míchat pro klasické šlukování (MTL), doporučuji poměr VG a PG 50/50. Je to v podstatě univerzální poměr vhodný pro 99% atomizérů. A samozřejmě nezapomeňte vybrat bázi vhodně silnou, co se týče nikotinu (stejnou jaké používáte e-liquidy).

Pokud chcete míchat pro cloudchasing, je vhodné zakoupit bázi s vyšší hustotou. Sledujte vyšší poměr VG, také jsou označovány jako Dripper.

Kromě nikotinové báze si můžete koupit i bázi bez nikotinu a ředěním postupně snižovat množství nikotinu. Pro většinu zařízení pro potahování do plic doporučuji bázi s poměrem 70/30 (VG/PG), pro atomizéry od Smoktechu (řady TFV8 a TFV12) doporučuji 80/20.

Jakou příchuť?

To už je na Vás. Existuje několik stovek výrobců a tisíce druhů příchutí. Vyberte si ideálně takové, které už znáte a nebo Vám chutnají v běžném životě (ovoce, chessecake…atd.). Ale nebojte se experimentovat.

Kolik příchutě přidat?

Dříve bylo základní poučkou 1ml=1 kapka příchutě. Dnes jsou ale různá kapátka a koncentrace příchutí a tak je vždy uvedeno u příchutě, kolik jí do báze přidat (většinou v %). Můžete samozřejmě kombinovat příchutě různých značek a chutí, zkrátka jako v kuchyni, když hledáte tu dokonalou chuť.

Jednoduchý příklad – 10% doporučená koncentrace a tak dáme 9ml báze a 1ml příchutě. Ale většinou stačí i méně dle mých zkušeností.

Můžu vapovat ihned?

Ano můžete, ovšem u příchutí typu tabáky, různé buchtičky apod. je vhodné nechat namíchaný liquid odležet alespoň týden. Díky tomu se lépe spojí chutě. Ovocným příchutím většinou uležení moc nepomůže a chuť se nezmění, ale můžete experimentovat.

Mám se míchání bát?

Bojíte se míchání vody se sirupem? Slazení čaje? Ne, tak směle do míchání liquidů.

Cena

30249
130249

Značky

Položek k zobrazení: 4
booster emporio salt shot dripper 5x10ml 20mg
249 Kč

Booster Emporio SALT SHOT s nikotinovou solí pro vlastní výrobu e-liquidů nebo pro obohacení...

607/20M
booster emporio salt shot fifty 5x10ml 20mg
249 Kč

Booster Emporio SALT SHOT s nikotinovou solí pro vlastní výrobu e-liquidů nebo pro...

601/20M
booster juice sauz head shots 10ml 18mg
30 Kč

Booster Juice Sauz Head Shots pro vlastní výrobu e-liquidů nebo pro obohacení nikotinem např....

604/18M
booster juice sauz salt nic shots 10ml 18mg
30 Kč

  Booster SALT Nic Shots s nikotinovou solí pro vlastní výrobu e-liquidů nebo pro...

598/18M
4 položek celkem

DŮLEŽITÉ POJMY K POCHOPENÍ SOUVISLOSTÍ

Nikotin

Nikotin je alkaloid (zásada) ze skupiny pyridinových, nachází se v rostlině tabáku, má stimulační a uvolňující účinky, vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. 

Alkaloidy

Alkaloidy jsou zásadité (opak kyselého) organické sloučeniny (známo je jich přes 6.000), kdy většina z nich je přírodního, rostlinného původu. Vyskytují se tedy v rostlinách, kde plní funkci obrany před škůdci, neboť způsobují hořkou chuť listů a ve větším množství jsou pro organismy toxické.

Alkaloidy ovlivňují metabolismus lidského těla, urychlují či naopak tlumí nervový přenos (známý je např. kofein) a jsou nepostradatelné v lékařství v podobě analgetik, anestetik, hypnotik či antipyretik (morfin, kodein, atropin, chinin, ergometrin, ergotamin apod.). 

Sůl

Obecně každá sůl vzniká, když se smíchá zásada s kyselinou. Při jejich vzájemné reakci dochází k neutralizaci, kdy přítomností kladné složky (kationty) i záporné složky (anionty) vzniká sloučenina neutrální, tedy sůl.


CO JE NIKOTINOVÁ SŮL?

Jelikož každá sůl musí vzniknout sloučením zásady a kyseliny, logicky také nikotinová sůl musí vzniknout sloučením zásady (tou je volný nikotin) a vhodné kyseliny.

V tabákovém listu se přitom nikotin přirozeně vyskytuje právě ve formě soli, je tedy navázán na kyselinu, konkrétně kyselinu jablečnou a citrónovou.

Standardní nikotin, který je obsažen ve standardních liquidech, má formu separovaného nikotinu, je tedy od kyseliny záměrně oddělen. Označuje se pak jako "volný nikotin" (free-base nicotine). Jelikož je takový nikotin alkalický (je to alkaloid), jinak též zásaditý, má vysoké PH.

PH je číslo, které určuje, zda je roztok kyselý či zásaditý. Na stupnici PH 1-14 je vše nad hodnotou 7 zásadité, vše pod hodnotou 7 kyselé a neutrální PH pak nabývá hodnoty 7 (např. voda). Přitom platí, že v lidském těle by měl být rovnovážný stav s neutrálním PH=7.

Nikotin se začal separovat v 60. letech, aby byl lépe odpařitelný a lépe vstřebatelný. Americká společnost Pax Labs však v roce 2015 provedla výzkum, z něhož vyplynulo, že přidáním vhodné kyseliny a tím pádem navrácením volného nikotinu zpět do formy soli, vzniká stabilnější molekula s řadou žádoucích vlastností.

K volnému nikotinu se přidává nejčastěji kyselina benzoová, která se v potravinářství používá jako konzervant do nápojů, ovocných výrobků, hořčice, koření, těst apod.


JAKÉ JSOU VÝHODY NIKOTINOVÝCH SOLÍ?

Molekula nikotinové soli vykazuje jiné vlastnosti než molekula volného nikotinu, což otevírá dveře zcela novému stylu vapingu. Náplň s nikotinovou solí (nicotine salt liquid) přináší následující výhody:

 • má nižší PH (kolem čísla 6,5), proto pára s nikotinovou solí nedráždí v krku (neškrábe), umožňuje hladký potah a usnadňuje se tak její vdechnutí. Díky tomu i nekuřák, který by měl problém vdechnout intenzitu např. 6mg/ml standardního, volého nikotinu, může hladce vapovat 20mg/ml nikotinové soli bez známek škrábání v krku.
 • nikotin se lépe odpařuje (uvolňuje) i za nízkých teplot.
 • díky přirozené formě nikotinu je tento více biokompatibilní s lidským organismem. Proto se nikotin rychleji vstřebává do krve a déle se v těle udržuje. Salt liquidy tak poskytují silný a dlouhotrvající nikotinový účinek. U papírové cigarety nastupuje účinek nikotinu po cca 6-ti vteřinách, u volného nikotinu v náplni to trvá déle a naopak u nikotinové soli je nástup rychlejší.
 • maximalizace saturace (nasycení) krve nikotinem v co nejkratším čase.
 • čistší chuť díky chuťové neutralitě nikotinové soli a díky její nižší oxidaci delší skladovatelnost, chuť nedegraduje a náplň se s časem nezbarvuje.

To vše má za následek větší uspokojení kuřáka s ohledem na "touhu" po nikotnu. Podobně funguje také sub-ohm vaping, ovšem za známou cenu vysoké spotřeby náplně, nutnosti použití velkých, vysokokapacitních zařízení, rychlého vybíjení baterie a společensky často nevhodné produkce velkého množství páry. 


CO Z VÝHOD PLYNE?

Díky tomu, že kuřák může navýšit intenzitu nikotinové soli, aniž by měl problém s jejím vdechnutím, stačí mu menší počet potažení k dosažení stejného či vyššího pocitu nikotinového uspokojení, čemuž napomáhá také efektivnější vstřebatelnost. Menší počet potažení znamená nižší intenzitu vapování, což má logicky za následek:

 • výrazně nižší spotřebu náplně
 • nižší spotřebu energie baterie
 • delší životnost žhavící spirálky
 • úsporu výdajů za náplně i příslušenství


JAKÉ MOŽNOSTI TO SKÝTÁ CO DO ZAŘÍZENÍ ANEB VZNIK POD SYSTÉMŮ

Nižší intenzita vapování a vlastnosti nikotinových solí předurčují, že použité zařízení může mít:

 • menší zásobník/nádržku na liquid
 • nižší kapacitu baterie
 • malý výkon
 • nižší teplotu žhavení
 • vyšší odpor žhavící spirálky
 • nižší pořizovací cenu

Celé zařízení tak může mít velmi malé rozměry, což dalo možnost vzniku tzv. POD systémů a malých e-cigaretek s malou kapacitou baterie i liquidu.

POD systémy jsou tedy primárně konstruovány pro náplně s nikotinovou solí, což deklarují také výrobci ve specifikaci těchto e-cigaretek. S běžným liquidem s volným nikotinem by se rychle vybily a náplň by se rychle spotřebovala.


POD SYSTÉMY A NICO SALT LIQUIDY - 2 STRANY JEDNÉ MINCE

Do POD systémů patří nikotinová sůl, stejně jako k pravé botě patří levá.

POD systémy (či podobně malé e-cigaretky) naplněné liquidy s vysokou hladinou nikotinové soli (např. 20mg/ml) v sobě koncentrují velké dávky nikotinu do malého počtu potáhnutí, podobně jako káva espresso koncentruje vysokou dávku kofeinu do velmi malého šálku. Díky tomu, a také díky svým malým rozměrům a často také automatické baterii bez spínacího tlačítka, tak věrně napodobují papírovou cigaretu, jsou tedy stejně pohodlné.

Velmi vhodné jsou proto také pro kuřáka, který přechází z papírové cigarety na cigaretu elektronickou. 


HUSTOTA NICOTINE SALT LIQUIDŮ

Jelikož jsou tyto liquidy určeny primárně pro e-cigaretky a POD systémy, které používají vyšší odpor žhavících hlav (nejčastěji nad 1.0ohm), měly by mít spíše řidší konzistenci s převahou složky PG (propylenglykol). Ideální je tak hustota cca 60PG/40VG. 


KDY NENÍ POUŽITÍ LIQUIDŮ S NIKOTINOVOU SOLÍ VHODNÉ?

Nedoporučuje se používat tyto náplně s vysokou koncentrací cca 20mg/ml pro sub-ohm vaping, tedy pro zařízení s vysokými výkony a velmi nízkými odpory hlav. Díky masivnímu žhavení by se do jednoho potahu odpařilo velké množství husté páry a mohlo by dojít k přesycení těla nikotinem.


POZNEJTE ROZDÍL TAKÉ VY

Vybočte ze stereotypu klasického vapingu, staňte se součástí moderního trendu a poznejte pohodlí maličkých zařízení s nikotinovou solí. 


SALT LIQUIDY Z NAŠÍ NABÍDKY

Jak už je na našem eshopu zvykem, můžete si opět vybrat z více druhů liquidů s nikotinovou solí. Kompletní nabídku salt liquidů najdte

Používáme ověření věku Adulto